x
10.000 ₺ ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz !
10.000 ₺ ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz !
Menü
 • Giriş Yap
  Şifremi Unuttum
  veya

  Henüz üye değil misiniz?

  Üye Olun
  Sepetim
  Deneme
  Filtre
  Kategoriler
  Seçilen Filtreler
  {{ SELECTED.TEXT }} ×
  {{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
  {{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
  Marka
  Model
  {{ FILTER.NAME }}
  Fiyat
  200 ürün bulundu.

  Akım Trafosu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Elektrik akımı, elektriksel yük taşıyıcı parçacıkların bir noktadan diğerine hareket etmesidir. Elektrik enerjisi, iletken kablolar içinde hareket eden elektronlar aracılığı ile taşınır. Elektriğin taşınması sırasında akım ölçümü büyük öneme sahiptir. Bu aşamada devreye akım trafo çeşitleri girer.

  Akım trafoları devreden geçen akımı ölçmek için kullanılır. Bu ölçü transformatörleri, yüksek akımların ölçü aletlerine göre daha avantajlıdır. Yüksek akım ölçü aletleri maliyetli olmasının yanı sıra oldukça tehlikeli ve zor bir kullanıma da sahiptir. Bu sebeple, devreden geçen akım ölçümü için belirli bir değer gerekir. Seri şekilde devreye bağlanan akım transformatörleri, primer devreden geçen akımın meydana getirdiği manyetik alanı küçültür ve sekonder denilen ikinci devreye iletir.

  Kaliteli markalar tarafından üretilen akım trafolarında, güvenli kullanım en temel unsurdur. Entes akım trafosu ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz ANEL Elektromarket sizi uygun fiyat avantajları ile bir araya getiriyor. Entes akım trafoları Baralı ve Barasız seçenekleri ile ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri üretiyor. 250 5 akım trafosu gibi Entes tarafından üretilen çeşitler, işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan ürünlerdir.

  Akım Trafolarının Yapısı Nasıldır?

  Akım trafoları; manyetik demir bir nüve üzerine sarılmış, primer sargıya ters yönde sarılmış ve sekonder sargı olmak üzere üç bölümden meydana gelir. Primer sargı üstünden geçen akım, manyetik demir nüve üzerinde bir manyetik akım yaratır. Nüvede oluşan bu manyetik akım, sekonder sargı üstünde bir gerilim yüklenmesine sebep olur. Sekonder sargıya paralel şekilde bağlı olan ölçü aleti, sekonder devreden geçen akım sarım yönünün ters olması sebebi ile manyetik demir nüvede, ters yönde bir manyetik akım yaratır.

  Oluşan bu manyetik akım, primer sargı üstünden geçen akımın oluşturduğu manyetik akımı dengeler. Bu sebeple 100 5 akım trafosu gibi akım trafolarının sekonder uçları, bir ölçü cihazı ya da bir yük ile kısa devre oluşturması gerekir. Aksi halde, ters yönde bir manyetik akım oluşmaz. Akım dengelenmediğinde, manyetik demir nüve ısınarak arıza yapabilir. Bunun sonucunda, sekonder uçlardaki gerilimi artırabileceği için kullanıcılar için tehlike yaratabilir.

  Akım Trafosu Çeşitleri Nelerdir?

  Akım trafo çeşitleri; gerilim miktarına, soğutma ve yapım şekline göre değişiklik gösterir. Bunlar;

  • Alçak gerilim akım trafoları,
  • Yüksek gerilim akım trafoları,
  • Kuru tip akım trafosu,
  • Yağlı tip akım trafosu,
  • Sargılı akım trafosu,
  • Bara tipi akım trafolarıdır.

  Akım trafoları, ölçüm amacı ile kullanılır. Akım trafosunun kullanılmaması helinde, yüksek akım değerlerini ölçmek üzere büyük boyutlu ölçü aletlerinin kullanılması gerekir. Bu seçim ise hem yüksek maliyetli hem de son derece tehlikelidir. Akım trafosu, küçük boyutlu ölçü aletlerinin ve koruma rölelerinin kullanılmasında avantaj sağlar. 150 5 akım trafosu gibi trafolar, sekonder uca bağlanan ölçü aletleri ve koruma rölelerini primer gerilimden uzak tutar.

  Entes tarafından üretilen akım trafoları, 200 5 akım trafosu, 400 5, 600 5 gibi zengin ürün yelpazesi ile enerjinin olduğu her yerde altyapı, bina ve endüstrinin özel ihtiyaçlarına uygun çözümler sunar. Akım trafoları işletmelerin olmaz olmazlarındandır. Kullanım alanına uygun 125 5 akım trafosu gibi doğru ürün seçimi, ölçümlerin doğru olması açısından son derece önemlidir.

  Akım Trafosu Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

  160 5 akım trafosu gibi akım trafosu seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken temel nokta ürünün türüdür. O.G uyumlu akım trafoları genel olarak orta gerilim değerlerinde kullanılması gerekir. Bu trafoların aynı zamanda reaktif güç kontrol röleleri ile birlikte kullanılması da gerekir.

  Alçak gerilim akım trafoları ise devreye seri şekilde bağlanır. Bu iki çeşit trafonun sunduğu avantajlar pek çok işletmede güvenli kullanım sağlar. Diğer bir akım trafo çeşidi ise ayrılabilir akım trafolarıdır. Ayrılabilir akım trafolarının tercih edilmelerindeki en önemli unsur, kolay monte edilmeleridir. Eğer çalışma ortamında montaj sorunları varsa, bu tür akım trafosu seçilebilir.

  400 5 akım trafosu gibi ürünleri kullanmak istiyorsanız, anelelektromarket.com ürünleri hakkında detaylı bilgiler alabilir kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz.

  En Kaliteli Akım Trafoları

  Akım trafosu seçimi yaparken, her ürünün sunduğu avantajlar incelenmelidir. 600 5 akım trafosu gibi diğer tüm ürünlerin çalışma prensibi benzerdir. Ancak, bazı trafolar, orta gerilim için uygun olan ürünlerdir. Bazı trafolar ise alçak gerilim için ideal seçimlerdir.

  Bu sebeple, 300 5 akım trafosu gibi ürün seçiminde kullanım amacınıza ve ürünlerin sunduğu avantajlara önem vermeniz gerekir. Diğer bir önemli nokta ise trafo kalitesidir. Kaliteli trafo çeşitleri, uzun ömürlü bir kullanım sunar. 1000 5 akım trafosu gibi trafoların fiyatları belirlenirken, ürünlerin özellikleri ön plandadır.

  Akım trafo fiyatları, ürünlerin sahip olduğu özelliklere göre belirlenir. Entes tarafından üretilen yüksek kaliteli 1600 5 akım trafosu gibi trafo çeşitleri, ihtiyaçlarınıza en iyi cevapları verir. ANEL Elektromarket üzerinden Entes 500 5 akım trafosu ve çok daha fazla trafo seçeneği hakkında bilgi alabilirsiniz.

   

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.